BLUETOUCH – light therapy for hands
BLUETOUCH – light therapy for hands
The BLUETOUCH light therapy glove uses red and near-infrared (NIR) LED light (660 & 850 nm) to support the regeneration of skin, muscles, tendons, and joints, and to help relieve strain.
🔴 cordless design for convenient use at home and while traveling
🔴 100 LED diodes with red and NIR light
🔴 2 wavelengths (660 & 850 nm) for both surface and deep regeneration
🔴 universal size and ergonomic shape
🔴 easy operation with timer and adjustable intensity More
Product code: U1270 Shipping and Payment
The BLUETOUCH light therapy glove uses red and near-infrared (NIR) LED light (660 & 850 nm) to support the regeneration of skin, muscles, tendons, and joints, and to help relieve strain.
🔴 cordless design for convenient use at home and while traveling
🔴 100 LED diodes with red and NIR light
🔴 2 wavelengths (660 & 850 nm) for both surface and deep regeneration
🔴 universal size and ergonomic shape
🔴 easy operation with timer and adjustable intensity More
Product code: U1270 Shipping and Payment

| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Number of batteries | 1 |
| Product dimensions | 27 x 11 x 14 cm |
| Charging time | 3 hours |
| Package dimensions | 29 x 4 x 18,5 cm |
| Weight (net) | 0,305 kg |
| Weight (gross) | 0,48 kg |
| Number of LED diodes | 100 |
| Light mode | red light (660 nm), infrared (850 nm), combined mode (660 + 850 nm) |
| Wireless operation | Yes |
| Warranty | 3 years |
| Withdrawal from the contract | 30 days |
| Run time | 2,5 - 3 hours |
| Number of brightness levels | 5 |
| Irradiance level | 39 mW/cm² |
| Brightness level | L1, L2, L3, L4, L5 |
| Temperature control | Yes |
| Timer | Yes |
| Vibrational massage | No |
| Certifications | CE, FCC, RoHS |





























