BLUETOUCH – light therapy for knees
BLUETOUCH – light therapy for knees
The BLUETOUCH knee brace with light therapy uses red and NIR infrared LED light (660 & 850 nm) combined with heating to support knee regeneration.
🔴 wireless design for maximum freedom of movement
🔴 44 LED diodes with red and NIR infrared light
🔴 2 wavelengths (660 & 850 nm) for comprehensive care
🔴 lightweight, comfortable and universal size
🔴 easy control with automatic timer More
Product code: U1280 Shipping and Payment
The BLUETOUCH knee brace with light therapy uses red and NIR infrared LED light (660 & 850 nm) combined with heating to support knee regeneration.
🔴 wireless design for maximum freedom of movement
🔴 44 LED diodes with red and NIR infrared light
🔴 2 wavelengths (660 & 850 nm) for comprehensive care
🔴 lightweight, comfortable and universal size
🔴 easy control with automatic timer More
Product code: U1280 Shipping and Payment

| Battery | 5000 mAh |
|---|---|
| Number of batteries | 1 |
| Product dimensions | 23 x 0,5 x 18,7 cm |
| Charging time | 3,5 hours |
| Package dimensions | 13,5 x 6 x 24,5 cm |
| Weight (net) | 0,3 kg |
| Weight (gross) | 0,53 kg |
| Number of LED diodes | 44 |
| Light mode | red light (660 nm), infrared (850 nm), combined mode (660 + 850 nm) |
| Wireless operation | Yes |
| Warranty | 3 years |
| Withdrawal from the contract | 30 days |
| Run time | 2–2.5 hours |
| Number of brightness levels | 4 |
| Irradiance level | 26 mW/cm² |
| Brightness level | L1, L2, L3, L4 |
| Temperature control | Yes |
| Timer | Yes |
| Vibrational massage | No |
| Certifications | CE, FCC, RoHS |



























